Starší dorost se vrací. Tahle díra byla špatně.

Jaroměřský klub se po několikaleté pauze rozšíří o další tým: starší dorost. Návrat je sebevědomý, dorostenci naskočí do prestižního Východočeského přeboru dorostu, který spolupořádá hradecký a pardubický fotbalový svaz. Předseda klubu Jiří Lebedinský k absenci starších dorostenců kriticky tvrdí: "Tahle díra byla špatně."

Trénování nově formovaného týmu se ujímá Miloš Exnar, dosavadní trenér mužů A: "S A týmem mužů jsem strávil tři roky. Potřebuji si od něho odpočinout, stejně tak tým ode mne. Divizní sezóna nebyla výsledkově povedená, tým potřebuje nový impuls. Důvodů přechodu k dorostu je několik. Těmi nejdůležitějšími jsou však mí dva synové – se starším Matějem vytvořím trenérský tandem, mladší Miloš je součástí tohoto dorosteneckého týmu."

Oba pánové poskytli před startem přípravy krátký rozhovor pro klubový web.


Jaký význam má obnovení kategorie starší dorost pro klub? Starší dorostenci se přece mohou realizovat v B týmu.

Lebedinský: Kategorie staršího dorostu nám chyběla 3 roky, což nebylo ideální. Její obnovení považujeme za hrozně důležitý krok a jsme moc rádi, že se nám to podařilo.
Exnar: Kategorie staršího dorostu je pro klub extrémně důležitá. Osobně považuji Východočeský oblastní přebor dorostu za kvalitnější soutěž z pohledu vývoje hráčů než je mužská B třída, kterou bude hrát „B“ tým. Jsem toho názoru, že pro mužský fotbal je Východočeský přebor dorostu výbornou průpravou, zejména v oblasti rychlosti a agresivity. Dalším důležitým aspektem je pro mě sociální zařazení hráčů. Pro dorostence je vždy lepší být mezi vrstevníky než být o stupeň výše. Všechno má svůj čas.


SK Jičín - FK Jaroměř, 4.4.2015, foto: Václav Mlejnek Předseda Jiří Lebedinský (vlevo) a Miloš Exnar, nový trenér staršího dorostu, foto: Václav Mlejnek.


Má klub v současnosti vůbec dostatečnou hráčskou základnu v této věkové kategorii?

L: Ročníky na to nyní jsou. Samozřejmě máme vytipované hráče, kteří do našeho oddílu přijdou na přestup.
E: Díky ročníku 1999 ano, tento ročník je hlavní osa týmu z pohledu počtu. Kategorii staršího dorostu mohou hrát příští sezónu hráči ročníku 1998 jako je například Jan Bano, Ondra Častvaj nebo Daniel Valášek, kteří už nakoukli do mužského fotbalu. Je na dohodě s trenérem A mužstva, zda je budeme nadále vytěžovat i pro kategorii mužů. A samozřejmě zásadní je jejich postoj k této otázce.


Jsou naši dorostenci pro tuto soutěž dostatečně kvalitní? Plánuje se posílení kádru příchodem, půjčováním nebo sloučením výkonnějších hráčů z nějakého jiného klubu?

L: Slučovat se s nikým nebudeme a ani nechceme, neboť souklubí nikdy nefungují dlouho.
E: Hráči, kteří budou reprezentovat Jaroměř ve Východočeském oblastním přeboru, obsadili v minulých dvou letech v krajské přeboru mladšího dorostu třetí resp. šesté místo. Celou jarní sezónu, kdy jsem už v kategorii mladšího dorostu působil, jsem upozorňoval hráče na to, že zápasy s těžkými soupeři typu Trutnov, Olympia HK či Jičín, jsou testem, zda mohou právě na podzim nastupovat v oblastním přeboru. Veškerá inkriminovaná utkání jsme herně zvládli, proto nemám o naši roli v této soutěži obavy. Půjčovat hráče v podobě střídavých startů již nelze, tým bude posílen Petrem Konrádem z SK Smiřice, Františkem Jirouškem z FC Hradec Králové a Radkem Chalupou z České Skalice, který však díky svému věku bude moci být využíván i v kategorii mladšího dorostu.


Příprava dorostenců začne 20. července, ještě před vlastním zahájením soutěže jsou naplánována třídenní víkendová minisoustředění. Tým čeká volba kapitána, čísla dresů už jsou rozdělena.

Trenérsky povede tým tandem Miloš + Matěj Exnarovi. Vedoucím mužstva je Petr Koller, který je neocenitelnou součástí týmu.

Těší se podle vás na soutěž samotní hráči?

L: Tým má výbornou partu a na soutěž se hodně těší.
E: Hráči se těší neuvěřitelně, motivace něco dokázat bude obrovská!


Očekává se zúročení divizních zkušeností mladých hráčů?

L: Určitě využijeme zkušeností hráčů z divize (Bano, Častvaj, Valášek), i když Bana a Častvaje bychom mohli zapojit do A týmu, ale vše ukáže čas a posily v áčku, které přijdou, nebo nepřijdou.
E: Všichni hráči, kteří zasáhli do kategorie mužského fotbalu, budou mít možnost své zkušenosti v dorostenecké kategorii zúročit a měli by být hlavními oporami tohoto nově formovaného týmu.


S jakými ambicemi vstupuje do této prestižní mezikrajské dorostenecké soutěže vedení klubu? Není pro Jaroměř příliš nákladná vzhledem ke vzdálenostem soupeřů?

L: Ambice jsou zvyknout si na důrazný fotbal této soutěže, abychom připravili co nejvíce hráčů do A mužstva. Cesta přihlášení do oblastního přeboru dorostu má zejména tento cíl. Úroveň Krajské soutěže a krajského přeboru není dostatečná pro rozvoj hráčů, kteří by měli výhledově hrát v Jaroměři divizi. Jaroměř může těžit z dobré geografické polohy, týmy z Pardubického kraje nejsou o moc dál než ty hradecké.
E: Po sportovní stránce je jednoznačným cílem připravit kluky na mužský fotbal. A samozřejmě se fotbalem bavit, a to jak sebe, tak naše příznivce. Z pohledu cestovních nákladů je to soutěž srovnatelná s krajským přeborem a cestami typu Jičín nebo Broumov. Věříme, že skutečnost v podobě této nové a prestižní soutěže neunikne pozornosti našeho nejvýznamnějšího partnera, kterým je Město Jaroměř.

Wednesday the 17th.
Template © socoolapps | free wordpress templates - All rights reserved.