Miroslav Martinovský shrnul jaro 2022

Miroslav Martinovský se dlouhodobě věnuje rozborům jaroměřského Áčka. Také letos poskytl v předstihu našemu klubovému webu článek sepsaný pro zdejší městský Zpravodaj.

Fotbalové jaro FK Jaroměř

    V neděli 13.března 2022 sehráli fotbalisté Jaroměře první mistrovské utkání jarní části krajského přeboru dospělých v Hořicích a bylo to pořádné drama! Bleskový přechod do útoku Miloše Exnara a excelentní trestný kop Gorola nás dostal po dvaceti minutách do dvoubrankového vedení. Domácí hráči, hrající s obrovským nasazením, však nejen vyrovnali, ale začátkem druhého poločasu otočili výsledek. Další výstavní trestný kop Gorola však rozhodl o výsledku 3:3. V penaltovém rozstřelu tradičně „čaroval“ brankář Červenka a tak bod navíc putoval k nám. Je však třeba říct, že hostitelé byli po většinu utkání lepším celkem. V domácím utkání se Slavií Hradec Králové se utkal třetí celek s druhým a tak se očekávala vyrovnaná bitva. Sportovní televizní konkurence byla tentokrát veliká a zřejmě proto přišlo jen 155 platících diváků. První poločas byl z obou stran opatrný, jedinou vyloženou šanci měl náš celek, ale branka nepadla. Druhou část však ovládli hosté, kteří góly v 74. a 84. minutě rozhodli o zasloužené výhře 0:2. V Novém Bydžově se nám podařilo překvapit suverénního lídra tabulky RMSK Cidlina již v 5. minutě pohotovým Votrubcem. Od 13. minuty však během deseti minut otočil favorit třemi góly výsledek a zcela ovládl hru. Druhý poločas už domácí hráči průběh utkání kontrolovali a vstřelili další dva góly. Stejně jako první měla i poslední slovo Jaroměř, která opět Votrubcem upravila z penalty na konečných 5:2.

Lukáš Červenka, foto: Václav Mlejnek Brankář Lukáš Červenka si čisté konto udržel v osmi zápasech. V krajském přeboru skončil mezi brankáři na třetím místě.

    Za mimořádně chladného počasí před zraky pouhých 97 platících diváků jsme přivítali Libčany. První poločas se hrál za naší mírné převahy, ale bez góĺu. V druhé části byla převaha Jaroměře místy drtivá, bohužel s malým důrazem před brankou. Teprve v 80. minutě se hlavička Kocourka odrazila od břevna těsně za brankovou čáru a protože v nastaveném čase nás zachránil praporek asistenta rozhodčího, skončilo utkání výsledkem 1:0. V Dobrušce se již v 10. minutě prosadil Kocourek pohotovou střelou z hranice trestného území. Za pět minut však domácí vyrovnali a vytvořili si další šance, které neproměnili. V 53. minutě zachytil domácí útočník jednu z našich riskantních přihrávek na vlastní branku a pohodlně skóroval. V 89. minutě pak potvrdili hráči Dobrušky zaslouženou výhru 3:1 z penalty. V domácím utkání s Vysokou nad Labem měl střelecký den Miloš Exnar, který v 22. minutě pohotovou střelou z pravé strany trestného území a v 62. minutě po úniku do otevřené hostující obrany zajistil dvoubrankový náskok. Hosté však dokázali v 71. a 72. minutě vyrovnat během necelých dvou minut proměněnou penaltou a důrazem před naší brankou. Do konce utkání se už nic nezměnilo a tak došlo na penaltový rozstřel, který nám stejně jako v zahajovacím utkání zajistil dva body. Hosté si však získaný bod za dobrou kombinační hru a velkou bojovnost zasloužili.

Zdeněk Kocourek, foto: Václav Mlejnek Stále pohodový Zdeněk Kocourek (na snímku z týmové rozlučky zcela vpravo), se 14 brankami nejlepší klubový střelec sezóny.

    V Kostelci nad Orlicí nás čekal soupeř bojující o záchranu. Měli jsme územní převahu, ale v 36. minutě unikl naší obraně Hašek, který nás často porážel i v jiných klubech a dostal domácí do vedení. Téměř celý druhý poločas se hrál na polovině soupeře. Vytvořili jsme si asi osm „pološancí“, bohužel však končili budˇnad brankou, nebo v rukou brankáře. Domácí se k naší brance dostávali málokdy, ale vždy to bylo nebezpečné. Definitivní pojistku přidali v 80. minutě a po výhře 2:0 získali tři cenné body. V 24. kole zavítal do Jaroměře FK Chlumec B. Herní převahu měl soupeř, ale góly dal v 14. a 26. minutě náš celek zásluhou Gorola a Kocourka. V druhé části hosté stupňovali nápor a během čtvrt hodiny vyrovnali. Když už to vypadalo na penaltový rozstřel, dopustili jsme se zbytečného hraní rukou v trestném území a hosté v 82. minutě z pokutového kopu otočili výsledek na 2:3. Stejně jako v minulém domácím utkání jsme ztratili dvoubrankový náskok a tak se nabízí otázka na fyzickou kondici. V dalším domácím utkání s Červeným Kostelcem jsme po delším čase předváděli hru, která 163 platících diváků bavila. V 25. minutě proměnil Miloš Exnar ideální přihrávku Votrubce a v 63. minutě si našla cestu do sítě střela Gorola, která prošla hradbou snad patnácti těl. Oba celky si vytvořili několik dalších šancí, ale protože brankáři měli svůj den, zůstal výsledek 2:0 nezměněn.

Oleh Prochyra, foto: Václav Mlejnek Dva zápasy odchytal druhý brankář Áčka Oleh Prochyra. Proti Černilovu uhájil čisté konto.

    V Třebši došlo k souboji pátého celku tabulky s čtvrtým. Zpočátku hráli více domácí, ale v 13. minutě se z první vážnější akce Jaroměře prosadil Kocourek. V 19. a 39. minutě se skóre posunulo po hezkých gólech, při kterých se brankáři nestačili ani pohnout. Nejdříve hostitelé vyrovnali z trestného kopu a o dvacet minut později poslal Kocourek hlavou míč pod břevno soupeřovy branky. Druhý poločas jsme pokračovali ve skvělém výkonu a když v 58. minutě Miloš Exnar nekompromisně zvýšil na 1:3, bylo o vítězi definitivně rozhodnuto. S beznadějně posledním Černilovem se nám v domácím prostředí dlouho nedařilo. Hosté bojovali ze všech sil a tak první gól padl až v 62. minutě, kdy penaltu proměnil Votrubec. Potom potvrdil Gorol z trestného kopu skvělou kopací techniku a soupeř se „rozsypal“. Za chvíli opět skórovali Votrubec s Gorolem a těsně před koncem utkání po přihrávce talentovaného Lebedinského zvýšil Kocourek na konečných 5:0. Ještě je třeba zaznamenat první účast v základní sestavě brankáře Prochyry a návrat Pohořálka po vleklém zranění. V Rychnově nad Kněžnou se domácí ujali vedení v 16. minutě po hlavičkovém „koníčku“. Potom si hráči Jaroměře vytvořili velkou územní převahu, ale bez vyložených šancí. Až v 87. minutě Matěj Exnar svým prvním gólem v sezóně vyrovnal na 1:1. V penaltovém rozstřelu se nedařilo oběma celkům, protože z deseti pokusů skončil míč v síti pouze třikrát. Bod navíc jsme s jediným úspěšným pokusem získat nemohli.

Artur Musil, foto: Václav Mlejnek Během jara si krajský přebor premiérově zkusilo několik dorostenců. Matěj Lebedinský (ročník narození 2006, na snímku uprostřed z utkání v Třebši), Luciáno Oláh a Jiří Rezek (oba ročník 2005)

   V prestižním domácím utkání s Policí nad Metují, ve kterém se bojovalo o konečné třetí místo tabulky, byli jaroměřští hráči aktivnější. Po celé utkání předváděli 254 platícím divákům dobrou kombinační hru, vytvořili si několik střeleckých příležitostí, ale skvělého hostujícího brankáře Vacha nepřekonali. Jak by řekl trenér Pospíchal, fotbal tentokrát neměl logiku a proto utkání skončilo 0:0. V penaltovém rozstřelu opět „čaroval“ brankář Červenka a tak bod navíc zůstal v Jaroměři. Poslední utkání jsme sehráli ve Vrchlabí. Po jediné minutě hry našel Beran krásnou přihrávkou Miloše Exnara a ten se nemýlil. Druhý poločas hráli více domácí se snahou vyrovnat. V 65. minutě však Gorol potvrdil svoji kvalitu přesnou střelou z trestného kopu. Bojovný soupeř v 69. minutě ještě snížil na rozdíl jednoho gólu, ale v nastaveném čase Votrubec potvrdil výhru 1:3 pro hostující Jaroměř.

Miroslav Martinovský, foto: Václav Mlejnek Na závěrečném posezení celého týmu předal Miroslav Martinovský (na snímku vlevo) dvě ručně kované plastiky znázorňující fotbalistu kopajícího do míče. První získal nejlepší střelec Áčka Zdeněk Kocourek, druhou vedoucí mužstva Evžen Zvolánek za dlouholetou práci pro jaroměřský klub.

   Jako vždy na závěr trochu statistiky: skvělé 3. místo (16-4-2-8), 58 bodů, skóre 53:40. Na podzim zisk 36 bodů, skóre 28:17. V jarní části 22 bodů, skóre 25:23. Střelci branek: Kocourek 14, Exnar Miloš a Votrubec 12, Gorol 10, Petráček 3, Valášek a Exnar Matěj 1.

Miroslav Martinovský, foto: Václav Mlejnek Trenér Miloš Exnar obklopen hráči na přípravném únorovém utkání proti MFK Trutnov vytyčuje přímou cestu vpřed k obhajobě podzimní třetí příčky v krajském přeboru.
Foto 6x: Václav Mlejnek

   Trenéra Miloše Exnara nečeká v dalším ročníku krajského přeboru snadná práce. Jaroměřští diváci budou očekávat nejméně stejné umístění – a to bude stát hodně úsilí! Také je třeba se zamyslet nad tím, že hlavní opory mužstva, jakými jsou Jirka Poděbradský a Radek Gorol, nebudou hrát věčně.

    Můžeme se radovat z úspěchu, ale přitom nesmíme usnout na vavřínech. Radost a zklamání se často střídají a proto si radosti v této nelehké době co nejvíc užívejme!

Pro jaroměřský Zpravodaj připravil Miroslav Martinovský
V Jaroměři 12.6.2022

Saturday the 13th.
Template © socoolapps | free wordpress templates - All rights reserved.