Tradiční hodnocení sezóny ,,A" týmu panem Miroslavem Martinovským

Přinášíme tradiční hodnocení fotbalové sezóny panem Miroslavem Martinovským, který hodnotil vystoupení ,,A" týmu pro Jaroměřský zpravodaj.

V neděli 15. června 2014 skončila jarní část krajského přeboru dospělých, která určila pořadí sezóny 2013-2014. Skvělé třetí místo FK Jaroměř  po podzimní části se udržet nepodařilo, protože v jarní části nebyla stabilita formy tak skvělá, jako v první části. Přesto je konečné 6. místo zapotřebí hodnotit jako vynikající, potvrzující kvality našeho celku.

V zahajovacím utkání v Dobrušce jsme byli první poločas jasně lepší, ale střelecky neškodní. Ani prázdná branka nebyla dost veliká. Půlhodinu druhé části jsme „prospali“ a drtivý závěr už stačil pouze na snížení porážky v poměru 2:3. Snad jediným kladem byl nádherný gól Holuba. V domácím prostředí nás hostující Úpice zaskočila rychlým vedením během půl minuty. Z „velkovýroby“ gólových šancí skončila v brance soupeře jediná střela a tak snad ani není třeba říkat, kdo byl s výsledkem 1:1 spokojenější. V Novém Bydžově jsme zvládli utkání především takticky. Nechávali jsme domácí RMSK hrát jen tak, abychom měli utkání pod kontrolou. Střelecky se prosadil kanonýr Kořínek, který  hattrikem přispěl k zasloužené výhře 4:2. Ve čtvrtém jarním kole se hostující Rychnov nad Kněžnou přesvědčil, že s ním můžeme vyhrát stejným způsobem, jakým nás na podzim porazil – rychlými protiútoky. Na výsledku 5:1 se podílel dalším hattrikem Škoda. Výsledek skvělý, i když hluchých míst nebylo zrovna málo.

V Jičíně domácí hráči během čtvrt  hodiny třikrát rozvlnili síť za naším brankářem. Potom jsme až do konce utkání byli lepším celkem, snížili na rozdíl jediné branky, bohužel gól v poslední minutě určil výsledek 2:4 v náš neprospěch. S vedoucím celkem Týniště nad Orlicí se v domácím prostředí  dlouho nedařilo najít  recept na způsob hry soupeře, který postupně navyšoval náskok až na rozdíl tří branek. Snížení náskoku však zcela změnilo průběh utkání. Téměř celý zbytek zápasu se odehrál na polovině hostujícího celku, další gól na 2:3 už zvýšil náš tlak na drtivý, jenže čas byl neúprosný a tak si všechny body za těsnou výhru odvezl lídr tabulky.  V dalším domácím utkání s Lázněmi Bělohrad se dařilo v první půli a dvoubrankový náskok dával naději na poklidný zisk bodů. Ve druhé části však hosté snížili a po zbytečném skluzu našeho hráče uprostřed hřiště využili přesilovku na spravedlivou dělbu bodů v poměru 2:2. V Kratonohách jsme prohrávali, aniž jsme se pořádně „rozkoukali“. Potom však střelecky  disponovaný Kořínek čistým hattrikem otočil vývoj utkání a tak jsme šli do druhé části nejen s dvoubrankovým náskokem, ale po vyloučení domácího hráče i s početní přesilou. Nejdůležitější úkol po přestávce – nedostat rychlý gól, jsme nesplnili a povzbuzení domácí hráči srovnali na konečných 3:3. Jistě každého napadne otázka: co bychom už chtěli vyhrávat?

Ve svátečních květnových dnech měl náš celek dvakrát výhodu domácího prostředí. S Broumovem  mohlo být rozhodnuto již po několika minutách. Vyložené šance však nebyly proměněny a tak přicházel trest z rychlých protiútoků soupeře. Výsledek 2:4 pro hosty byl krutý, ale zasloužený. Ve střetnutí s Červeným Kostelcem vše nasvědčovalo tomu, že konečně po dlouhé době vyhrajeme. Dvougólový náskok však nestačil (stejně jako v Kratonohách a s Lázněmi Bělohrad) a protože hosté bojovali do poslední minuty, byli těsně před koncem odměněni vyrovnáním na konečných 2:2. Na Slavii Hradec Králové stačilo domácím pouhých 18 minut k tomu, aby vstřelili tři branky. Zbylých 72 minut bylo v naši režii, ale stačilo to jen na zkorigování výsledku v poměru 2:3. Na zbytečné porážce nic nezmění ani fakt, že tak časté poškození rozhodčími se vidí málokdy. V dalším domácím utkání jsme hostili málo nebezpečný Chlumec. Na těžkém terénu za silného deště se ukázal jasný rozdíl v herní kvalitě. Výsledkem 4:1 se podařilo zopakovat stejnou výhru z podzimního utkání na půdě soupeře. Na hřišti Olympie Hradec Králové lovil náš brankář již po osmi minutách dvakrát míč ze sítě. Domácí hráči procházeli naší obranou jako nůž máslem a vytvářeli si jednu gólovou příležitost za druhou. Porážka 0:7 byla  pořádným vystřízlivěním  pro optimisty, kteří po skončení podzimní části pomýšleli na divizi.

V domácím utkání s beznadějně posledními Hořicemi  se jednalo pouze o rozdíl branek. Více než soupeř nás vyčerpávalo tropické počasí. Vítězství v poměru 5:1 bylo částečnou nápravou předešlého debaklu. Hosté zaslouží pochvalu za to, že se snažili hrát fotbal, nikoliv betonovat. V posledním utkání jsme zajížděli do Libčan. Po vyhrané první půli rozdílem dvou branek jsme přenechali soupeři až příliš velkou prostorovou převahu, která vyústila ve vyrovnání. Dvě minuty před koncem nám však rychlý protiútok zajistil výhru 3:2, čímž se zdařila odveta za podzimní přestřelku v Jaroměři.

Na konečné 6. místo jsme potřebovali uhrát 48 bodů (14-6-10) při skóre 76:62. V podzimní části zisk 29 bodů (9-2-4), skóre 37:23. V méně úspěšné (nikoliv však špatné) jarní  části 19 bodů (5-4-6), vyrovnané skóre 39:39. Celkově první poločas 30:25, druhý 46:37. Potvrdili jsme pověst ofenzívního celku, protože více gólů nastřílel pouze vítěz SK Týniště nad Orlicí. Střelci branek: Kořínek 27 (král střelců krajského přeboru!), Škoda 19, Exnar 10, Diviš 9, Holub a Seifert 2, Ponikelský, Ruprich, Horák A., Michálek, Kašajík, Čenovský a vlastní po 1 gólu. Trenér Miloš Exnar to s kolísavými výkony hráčů neměl jednoduché. Mužstvo se musí naučit soustředit na utkání již od prvních minut, protože tak velké množství ztracených zápasů  po několika minutách hry je jistě zbytečné. Je třeba také říct, že když se hráč nechá vyloučit za protesty, tak je to vůči spoluhráčům  bezohledné. Opětovné umístění v horní polovině tabulky (loni 7. místo) ukazuje na velkou sílu mužstva.

Nakonec jedna mimořádně skvělá zpráva. Okresní přebor vyhrálo pod vedením trenérů Milana Svobody a Tomáše Palečka  mužstvo FK Jaroměř B a vybojovalo tak postup do 1.B třídy! „Bengo“ nastřílelo ve třiceti utkáních neuvěřitelných 120 gólů! Někteří soupeři si museli připadat jako při výlovu jihočeských rybníků. Pochvala patří oběma celkům. A-mužstvu za úspěšnou reprezentaci Jaroměře v rámci kraje (kdo by si před třemi lety pomyslel, že se dvakrát umístíme v lepší polovině tabulky krajského přeboru!) a B-mužstvu za předváděnou útočnou hru s postupem do vyšší soutěže. Budeme doufat a zároveň se těšit, že podzimní část sehrajeme nejméně na stejné úrovni!